A sclerosis multiplex (szklerózis multiplex, SM) a fiatal felnőtteket a leggyakrabban megtámadó autoimmun idegrendszeri betegség. A ma még gyógyíthatatlan betegséggel mintegy 10 ezer ember él Magyarországon, a családtagokkal együtt több tízezer embert érint a kór, Békés megyében is sok száz család számára jelent kihívást az SM.
Azért autoimmun betegség, mert az immunrendszer nem megfelelő működése miatt a szervezet saját maga indít támadást az agy, illetve a gerincvelőt szigetelő myelinhüvely ellen. Ezerarcú kórnak nevezik, mivel a betegség tünetei, előrehaladásának üteme, ezáltal a betegek sorsa is rendkívül bizonytalan. A panaszok és az idegrendszer sérülése miatti korlátozottság azon múlik, hogy a betegség az idegpályákat hol és milyen mértékben, milyen ütemben károsítja. Vannak, akik akár évtizedeken át viszonylag kevés panasszal együtt tudnak élni a betegséggel, családot alapítanak, dolgoznak, másokat néhány év alatt a kiszolgáltatottság fenyeget.
A betegek között több a nő, mint a férfi, a betegséget jellemzően 20 és 40 év kor között diagnosztizálják. Fontos, hogy ez mielőbb megtörténjen, mert az életminőséget és az életkilátásokat alapvetően meghatározhatja, hogy időben kezdődik-e meg az SM terápiája. Magyarországon igen széles körű terápiás paletta áll rendelkezésre, injekciók, infúziós kezelések, szájon át szedhető tabletták és kapszulák állnak rendelkezésre ahhoz, hogy mindenki számára az állapotának leginkább megfelelő kezelést tudják nyújtani a neurológiai osztályokon.
A betegség által okozott tünetek rendkívül szerteágazók lehetnek. Zsibbadás, krónikus fáradékonyság, részleges vagy teljes látásvesztés, érzékelési zavarok, szédülés, akut és krónikus fájdalmak, az izommozgás beszűkülése, mozgáskorlátozottság, vizelettartási gondok, depresszió, koncentrációzavar, beszédzavar egyaránt előfordulhat. A betegség javuló-rosszabbodó (relapszáló-remittáló) kórformájában hirtelen állapotrosszabbodások (shub) következhetnek be, amelyeket javulás követhet (ezt szteroidokkal segíthetik), de visszamaradhatnak maradványtünetek. A progresszív kórformában a fokozatos állapotrosszabbodás a jellemző, ami néhány év alatt éppúgy lejátszódhat, mint ahogyan szerencsés esetben hosszú évtizedekre is kitolódhat.
Az SM betegeket segítő civil szervezetek célkitűzése, hogy a legmagasabb szintű orvosi ellátás mellett hozzáférhető legyen a betegek számára a rehabilitáció és enyhíteni lehessen a szociális nehézségeket, megelőzni az elszigetelődést, elősegíteni az aktuális állapotnak megfelelő munkahely megtalálását.